SOPRON, VÁRKERÜLET

A soproni várkerület a római alapokon álló középkori városfal külső oldalára épült házak mentén alakult ki a XVIII-XIX. században. Az épületek többsége klasszicista vagy historizáló stílusú, de vannak a második világháborúban megsérült épületek helyén emelt modern házak is.

Várkerületi házsor

A modell a Várkerület Széchenyi tér és Mária-oszlop közötti szakaszát mutatja be. A méretek csökkentése érdekében néhány épületet kihagytunk, de az elkészült makettek mindegyike torzítás nélküli, 1:87 méretarányban készült. Igyekeztünk a házsor íves vonalvezetését is visszaadni a maketten.
A házak között látható a nagyrondella, a hozzá csatlakozó városfallal, felette emelkedik a Szent György-templom 1882-ben épített tornya. A négy modulból álló házsor végén a Mária-oszlop adja a zárómotívumot.

A házak előtti területen bemutattuk a villamos vonalát, amit összekombináltunk a legutóbbi felújítás során kialakított térburkolattal. A Várkerületen a XX. század elején közlekedett villamos, igaz, hogy nem a maketten jelzett helyen, hanem a külső házsor előtt. Az úttestet autóforgalom közlekedtetésére tettük alkalmassá.

A kivilágított házakban és az utcán számos jelenetet alakítottunk ki: a Széchenyi téren lehetőség van a Hűség-zászló felvonására és az emlékmű megkoszorúzására, az Orsolya iskola emeleti tantermében oktatás folyik, az iskola előtt gyülekező gyermekcsoport éppen a vasútmodell-kiállításra indul, miközben az igazgató titkárnője kerékpáron távozik az épületből, a rondella előtt a rezesbanda játszik, a templomtoronyban építőmunkások dolgoznak, a Mária-oszlop mögötti házban engedély nélküli ablakcsere folyik, az egyik ház homlokzatát pedig éppen beállványozták, hogy a vakolat hibáit kijavítsák.
Több épületnél megmodelleztük a belső tereket is, főleg a földszinti helyiségekben levő üzleteket mutatunk be. Legizgalmasabb az OTP-ház, melyben mintegy kéttucatnyi mini-babaszoba kapott helyet. Ezek egyikében a családtagok éppen a terepasztalukon játszanak.

A makett elkészítéséhez az épületek tervrajzaira volt szükség. Ezek egy részét tervezőirodáktól, illetve a műemlékfelügyelőségtől kaptuk meg. Amelyik épülethez nem volt terv, azoknak a homlokzatát felmértük és részletesen lefényképeztük. 

Az épületmakettek olcsó, egyszerű anyagokból készültek: a falakat kartonból vágtuk ki, az ablakokat több rétegű papírszerkezetek alkotják. A homlokzati tagozatokat az eredetieknek megfelelő formában készítettük el. A tetőcserepek és palák legnagyobb részt rajzlapból készültek, csupán néhány épületen alkalmaztunk kereskedelmi forgalomból származó cserepet imitáló építőlemezt. A teraszok bútorzatát is drótdarabkákból és polisztirol darabkákból készítettük. A térburkolat kövezését heteken át karcoltuk a rajzlapba.
A városkép gyors változását jelzi, hogy némelyik épület színezése a makett elkészítése óta már megváltozott.
A Várkerület alatt hatvágányos árnyékpályaudvart alakítottunk ki, ahol lehetőség van hosszú szerelvények tárolására. A hat vágányból kettőnek a környezetét egy korszerű, föld alatti állomásként mutatjuk be, ahonnan lépcsőkön, lifteken és mozgólépcsőkön lehet a felszínre jutni.

712 views