MODULJAINK MŰSZAKI JELLEMZŐI

Modulok felépítése

A modulok faszerkezete és a modulvégi síncsatlakozások alapjában véve Baross Gábor Vasútmodellező és Vasútbarát Klub által közzétett “H0 Modulszabványt” követik: https://www.vasutmodellklub.hu/modulszabvanyok/h0-modulszabvany

Az évek folyamán azonban ezeket enyhén adaptáltuk:

  • A síncsatlakozások pozíció továbbra is megfelelnek a szabványnak (grafikákat lásd lentebb)
  • A modulok fa oldalfalát, így a faanyag csatlakozási felülete alacsonyabbra, 10 cm magasra szabtuk, kikönnyítve így az amúgy is nehéz modulokat.
  • A banándugós (vörös-fekete színű) megoldást meghagytuk a síntáplálásnak és kiegészítettük egy újabb érpárral (lila-kék, Tamiya-csatlakozóban). Utóbbi segítségével le lehet választani az eszközdekóderek és házvilágítások tápfeszültségét a sínáramkörről, mely nem a sínáramkör trafóját, hanem külön trafót fog terhelni. Ez lehet egy 16 Voltos AC tápegység, vagy akár egy másik digitális trafó, esetleg digitális booster.
  • Standard (Megállj/Szabad fogalmú) “ABC” fékmoduljaink mellett használunk ún. “előszakaszos” ABC modulokat, melyeknek jelző előtti sínfeszültségét előre kell vinni a többi modulra, így azokat is banándugós, kellő hosszúra hagyott kábelekkel oldjuk meg.
  • Állomáson belüli modulok között pedig egyedi, több pin-es (4-6-8-…-12) csatlakozókat használunk, melyek sínfeszültséget, ABC-fékjelet, eszközökhöz szükséges feszültséget visznek át.
  • Néhány digitális visszajelentőmodul pedig megkövetel egyedi csatlakozás, ezek hálózati kábelen futnak (Roco R-Bus, Roco CAN-Bus).
H0 egyvágányú modulvég

Egyvágányú H0 modul végcsatlakozása az eredeti H0 szabvány szerint.

H0 kétvágányú modulvég

Kétvágányú H0 modul végcsatlakozása az eredeti H0 szabvány szerint.

Képek forrása: Baross Gábor Vasútmodellező és Vasútbarát Klub / https://www.vasutmodellklub.hu/modulszabvanyok/h0-modulszabvany

Vágányzat

Az évek során több vágányanyagot és váltót kipróbáltunk: Tillig Elite (2,08 mm), Roco (2,1 mm), Piko A (2,5 mm), Peco Code 100 (2,5 mm). Végül ezutóbbi, Peco Code 100 mellett tettük le voksunkat. A 2,5 mm miatt régebbi járművek is tudnak biztonságosan közlekedni, valamint akár egyenes kitérőinél több rádiuszból is válogathat az ember: Minél több a hely vagy minél gyorsabban kell rajta áthaladni, úgy lehet nagyobb ívű kitérőket használni. Peco-nál a legnagyobb az r=1524 mm.

A vágányzatot tekintve minden állomásunkra befér legalább egy 2.000 mm hosszú szerelvény (pl. 1 mozdonyból és 6 db IC kocsiból álló szerelvény).

A váltóknál nem szívpolarizált, legalább r=900 mm (pl. Piko A-sín) váltókat használunk, de újabban már r=1524 mm váltókat is használunk (Peco Code 100 / 2,5 mm sínanyag). Eleinte ugyan használtunk szívpolarizált váltókat, de szigeteltekkel dolgozni és üzemelni könnyebb.

Íveknél legalább r=800 mm, amit betartunk (pl. hurokmodulokban), de nyíltvonalon, főleg kétvágányú pályán r=1.000 mm, illetve afelett dolgozunk.

Ezen nagy ívű váltók és ívek nem csak a vonatban lévő kocsik kapcsolatát törik meg kevésbé, hanem nagyobb mozdonyok, gőzmozdonyok is biztosabban és szebben futnak rajtuk.

Digitális vezérlés

Egyesületünk a kezdettől fogva a digitális vezérlés mellett döntött. Eleinte Roco 10764 központot használtunk Multimaus-okkal, de amint azt a pénzügyi helyzet megengedte, átálltunk Roco Z21 Wifi-s vezérlésre, mely később – a modulokasztal növekvő száma és az emiatt megnövekedett villamos terhelés miatt – Booster-ekkel (erősítőkkel) bővült.

Így kiállításainkon okostelefonokkal és tabletekkel vezérelhetjük a vonatokat és a vasúti pályát is.

Pályamenti elemek vezérlése

A kitérőket asztal alá szerelt motorokkal mozgatjuk. Ezek első moduljainkon szervómotorok, melyekhez gyári dekódereket használunk. Későbbi moduljainkon azonban motoros állítóművek, melyeket saját fejlesztésű és építésű dekóderek vezérelnek.

A jelzőink szintén saját fejlesztésű és építésű dekóderek vezérlik.

Ezen két tényező teheti lehetővé, hogy némelyik modulon a dekóderek vezérlőprogramjába a nagyvasúthoz hasonló függések lettek beprogramozva, mely pl. nem engedi a bejárati jelző szabadra állítását, ha egy kijárati jelző szabad jelzést mutat, elkerülvén így a szembemenesztést.

Szintén ez teszi lehetővé, hogy a bejárati jelzők a kijárati jelző képének megfelelő előjelzést tudnak adni automatikusan, mivel a digitális vezérlésnek köszönhetően ismerik minden pályamenti elem aktuális állapotát (beállított vágányutat, kijárati jelző jelzésképét).

A Győr-Sopron vasútvonalon álló épület a hetvenes évek jellegzetes, modern stílusú felvételi épülete. Karakteres elemei a lapostetős tömeg, a klinkertégla-burkolat a vasbeton lamellák és a peron irányába nyíló nagy üvegfelületek. Az épület felmérésére 2017 októberében került sor. A modell kartonból, papírból, farostlemezből készült. Érdekessége, hogy a váróterem belső tere is megmodellezésre került.